À a ricerca di i maestri bislingui...

 Piratella
Luni u 16 di Farraghju 2009

[Ignorer]

A prima cosa à fà o Joeking, hè di ùn vergugnatti più!! Parla cum'è tù poi è sopratuttu u più chè tù poi, cù e ghjente chì u parlanu da chjuchi, fatti aiutà, ma ùn sunnieghja più di un corsu "perfettu", "academicu" ch'ùn esiste micca. Nimu pò "impone" un corsu chì seria "u veru corsu" : à quale metterii in un'ACademia? Tandu sì chì nasceria u tazzu! Hè u mudellu francese què, l'Academia, ùn hè micca un'ubligazione. Parlemu, scrivimu, cantemu senza vergogna, senza a paura di "sbagliacci" (è mandemu à spassu l'astutoni sempre pronti à dì : "què ùn si dice micca in corsu"), fendu e nostre scelte persunale, è l'usu maiuritariu farà a "lege"....
 micckey tupinucciu
Marti u 17 di Farraghju 2009

[Ignorer]
aio cosa dici o piratella mdrrrrr so schersozu...
sicura chi u corsu academicu esiste
tutti prufessori sapienti di l'anni di "u riaquistu" parlavanu tandu di un certu scrittore trojani mi pare per parla di scrittura academica eiu ch'e so una clocha finita e ch'un parlu mancu corsu un aghju mancu capitu una cria di tuttu cio ch'elli diciani tutti sapienti universitarii di 'ssa lingua
sicura m'arricordu ch'eo durmia sempre ind'è i corsi di ghjacumu thiers tutte e matine a u palazzu naziunale sbrimbatu da e serate culturale di tandu
ancu puru un ghjornu l'ha detta cusi passendu accant'a a me
ma mi piattava per dorme sott' à i libbri hé hé e ava 20 anni dopu m'arricordu di e parole di ghjacumu thiers chi dicia passendu accantu a me
he megliu per certi a pianta studii e dorme in casa
dipoi aghju piantatu i studii e un aghju manca ' pena piu vulsutu ampara u corsu chi tandu mi virgugnammi cum 'e a dici tu mdrrrr
allora ch'ella mi piacia u so libbru "papier d'identité" porca miseria mdrrr
ma infine mi piacia dinu ghacumu fusina chi era piu cume di ? euhhh pedagogicu in a so manera dolce di fa passa a lingua e po so di una generazione chi ha ingrandata cu e so belle canzone cume citadella da fa e cetera e cetera
ma tandu a st' epuca cuminciava a spunta una nova generazione di scrittore cum e ghjaseppu ugolini cu u gruppu isula chi era un gruppu abbastanza "mudernu" per a scrittura e piu tardi marcu biancarelli chi sprima be mi pare u stintu e u spiritu di a nostra eta
c era dinu u magnificu chiorboli mi face piace di vedelu a a televisio ogni tantu chi mi pare sempre in forma e sempre schersozu o piuttostu amicaule (si dice ?)
eccu per di ch un ci vole micca a fa sforzi
chi c he ghjente chi anu piu faculta per ampara lingue ch elle sianu corse francese inglese e cetera
bah sicura dicu que per me ch eo so un sumero 20 anni dopu e ch'un parlu mancu corsu ne inglese hé hé ma mi piace a leghje l idee pulitiche e risponde ogni tante a l invivia
cum'è a spiega que ? o piratella dolta mdrrrr
 micckey tupinucciu
Marti u 17 di Farraghju 2009

[Ignorer]
he vera cio ch'ella detta estrimei ma allora tandu u ghjornu chi a corsica sara diventata una riserva d'indiani parleremu sempre u corsu di tandu tra persunnasgi fusilisati ?
aioo estrimei a lingua un he micca una pignata lagata da i vecchji
a lingua he cume a mane per di salute un strumentu di cumunicazione
viaghja accantu e a l internu di l'evoluzione di l essi umani
omu corsu d eri un he quellu u zitellu d ava e quellu chi nascera in l anni 3000
tandu a lingua ballera cume i cristiani
t aghju a di dinu chi forsa i corsi di 4000 anni saranu tutti neri e parleranu inglese
perch ella he cusi l'evuluzione umane o forse micca quale chi a sa
a lingua di corsi di cauria o filitosa un era manca a pena quelli di oghje inno ?
mi pare a me ch eo so un sumero ch ella he piu impurtente di salva a terra chi riprisenta u nostru imaginariu e e nostre limite spatiale geografiche chi fa nasce u nostru spiritu ch ella sia be o male (que he una altra affare sucietale) che una lingua chi porta u spiritu
tandu mi pare ch'un c he micca antinomia sopra que
aiooooooo chjamatemi ghjacumu thiers chi ha da di ch eo so un sumero chi passa u mo tempu a dorme durante i so corsi di linguistica hé hé hé
 estrimei
Marti u 17 di Farraghju 2009

[Ignorer]
o micckey tupinucciu ,
a lingua hè u mezzu chi permette a cumunicazione.
a lingua dice dinnu so ch'omu hè.
a lingua corsa, cumme tutte e lingue , a bisognu di parulle nove, ma ste parulla, un si ponu inventà a laziu ,devenu esse aradicate .
allora , mi dicerete, i taliani vanu a circà e parulle 'nde i francesi, i francesi si tratechjannu di parulle americane , he forse quessa l'evoluzione.
l'evoluzione un he micca u cambià ! l'evoluzione , so capiscu bè , hè u fattu d'andà versu u megliu e per mè, u megliu ,un he micca rinnigà so ch'omu hè.
ie , a cunfessu, aprezzeghju di più , di manghjà un bellu tianu fattu 'ncu tutti i so duveri che una "blanquette" !
 micckey tupinucciu
Marti u 17 di Farraghju 2009

[Ignorer]
una "blanquette" ??? !!! ah ah ah scusa ma mi fate ride mi piace u scherzu dinu
mi dumanda sempre perche i naziunalisti so sempri tristi ah ah ah
e chi ne pense di "niquettu" sarkozy ??? mdrrr
cume ? un he micca come blanquette niquettu ? un he micca lingua nustrale ?
mi pare che si chi ci mette in culu tutti ghjorni cume i legumi di a pignata di mammo

ma hai rasgio o amicu un c he piu un palmu di nettu cum' ella dicia u poveru natale
quandu si vede chi ancu a bella patriziaaaa gatacecca ha da maritassi cu u vecchjone halliday po po po
ci vole a dumandala voi altri di a piazzetta he vera o micca sta brutta nutizia ??? mdrrr
 franz
Marti u 26 di Maghju 2009

[Ignorer]
Un sò Corsu, sò piemontese, ma sò d'accordu cù chi dice ché megliu sbaglià che un scrive in corsu (Pardonnez mes fautes SVP!)
 ghjuvan'paulu
Màrcuri u 27 di Maghju 2009

[Ignorer]
Leghjite u post 'PERCHÈ A CUNNISCENZA E L’ADOPRU DI A LINGUA TALIANA SO’ NECESSARII À’ U CAMPÀ’ DI A LINGUA CORSA ? '
e viderete ciò ch'ellu cunvene à fà per rimpussessassi a lingua corsa...
 antò u primu
Ghjovi u 28 di Maghju 2009

[Ignorer]

MA PER AMPARÀ U CORSU HÈ MEGLIU D'AMPARÀ...U CORSU È MICCA U..... TALIANU
PER AMPARÀ U PORTUGHESE HÈ MEGLIU D'AMPARÀ...U PORTUGHESE.....`È MICCA U SPAGNOLU
 Righettu
Sàbatu u 30 di Maghju 2009

[Ignorer]
Ma qual'è chi l'ampara à i vostri maestri corsi ?
Caccaru chi ghjè mortu 30 anni fà !
 Pietri Mariani
Sàbatu u 30 di Maghju 2009

[Ignorer]
Sò d'accunsentu cun tè o Righettu, i Corsi pensemu chi tutti i corsi sàppianu parlà corsu ; ma da i 40 anni in quà (sottu à i 40 anni), quelli chi ponu trattene una discursata sò belli scarsi... Disgraziatamente, i giòvani corsi ùnn'hanu più identità corsa, credenu e sunnièghjanu d'avella ma l'hanu persa ! Eo chjamu st'edea quì 'l'identità fantasmata' (l'identité fantasméee)
 niccolo'
Dumenica u 7 di Farraghju 2010

[Ignorer]
eu socu gadduresu ,palchi' no femu palti di lu corsu?

U vostru nome :


U vostru email :
 (micca publicatu)


Missaghju
Signale embed   Annulà ò
A vostra video sarà affissata sottu à lu vostru post.