Valls : "la violence est enracinée dans la culture corse"

 bastiacciu stortu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
O ghjiuva , ti si scurdadu di è léttèrè anonymè , quèssè dinu li piagènu tantu ...!!
 Casata
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
chi abruttitu
 Frencese
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Iè! certi si sentenu francesi! Eiu mi sentu francese.
Quandu omu si sente francese ùn vole micca dì ch'ellu piglia pratesa di i prupositi di u guvernu francese. Esse francese hè esse d'un paese, è d'un bellu paese, vi la dicu è a mi pensu cusì.
Quandu vecu scrittu "i francesi sò un populu di merda" mi da u vomitu. Pensate propriu chì ogni francese hè un connu? andate appena à girà la a Francia eppo vidarete chì s'elli ci sò i conni, ci sò dinù ghjente più chè bè.
Di dì chì TUTTI i francesi sò conni, valle à tene i listessi prupositi chè quellu chì dice chè TUTTI i corsi sò viulenti...
 Hantzu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Hè un scandalu venendu da un ministru di sente affari cusi

è a tappetta di Zuccarelli chi ne dice ?

 Massimu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Eccu a risposta di a Ghjuventù Indipendentista :

https://www.facebook.com/ghjuventu.indipendentista/posts/160674704101125
 stumacatu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
O amicu "Frencese", valeranu pocu i corsi ma, elli, un n'hanu mai vulsuttu fà smari à nimu di i so lochi...
 ghuva
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
bravu stumacatu
 mi pongu una quistione
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
l arabi chi stanu in corsica : so corsi ?
i purtughesi : so corsi ?
i lucchesi : so corsi ?
i ghjunghjiticci chi stanu in
piaghja orientale : so corsi ?


i pinzuti "incursititi": so corsi ?


 Cugi
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
O ghjente, issu pocu quandu leghju a piazzetta, mi pare di leghje u corse matin...
Ripigliatevi un pocu chi sete in traccia di divintà un média cume l'altri a lagnassi e fà e vittime dà a mane à à sera...
 Francescu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Francamente, un capiscu micca tutte ste riazzione.
A noscia sucietà un saria rispunsevula di nudda ?
Noi saremu santi, e tutte noscie disgrazie venneni d'altro, di i cattivi francese. Saremu un populu di vittime... Un pocu cume sgaiuffi di "banlieue" chi cercani sempri cume fà pà accusà i francesi, u statu francese ? Cume l'algeria chi a ugnu prublemu, accusa a culunisazione pà fughje le so rispunsibilità ?

Un hè micca venuta, l'ora di dumandassi si a passione di "calibre" e di sgaiuffi, di trattà nosci affari tra di noi, si vede à putenza publica cume une armatu d'invadori, un era micca una radica di a viulenza ?
Quale, qui, chi un ha mai bitu un colpu incù certi banditi o assassini, dicendu dopu : "Quistu qui ? Hè veramente bravu" ? Qualè chi anderia a testimunia à i gendarmi ? Ié, simu cusi, o zitteddi, avà ci vole piantà a lagnassi et piantà di circa sempri cume u gattivu Statu francese puderebbe esse respunsivule di tutte noscie tribulazione. Cunuscimu tutti qualchi banditi, "dealer", assassini - mà qualè chi rifusa di stringje a manu à unu di quelli, o di beie nantu a so turnata ? Ma no, durmeti be, un c'hè prublema inde no ; hè u Statu francese, hè Manuel valls u prublemu...

E infine, manda qualchesia a fassi leghe parch'ellu si dice francese mi pare veramentu un discoursu puzzinosu. Un missiau era piu corsu chi tuttu mondu qui, e si dicia francese. Ha travadattu unestamente tutta so vita, allivatu quatru zitteddi, e era unu di i primi prufessori di corsu a u liceu. Un avvia micca bisognu d'esse anti-francese per esse corsu. A certi, oghje, un li firmani piu che questu.
 Cugi
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Bravu, Francescu.
 PG
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Ma Francescu, ùn hè micca quistionne di dì chi a sucetà corsa ùn ci hè per nunda in tuttu cio chi tocca a Corsica

di siguru che no t'avemu una parte di rispunsabilità, chi a passione di i soldi, di l'affari, ha purtatu i Corsi ver di a maffia à tumbassi tra d'elli

ma lighjiti "la guerre des parrains corses" e viderete chi u lascia corre di u Statu dapoi 40 anni n'arrangia assai in Parighji

mettiti n'importa qualessu populu senza statu, senza ghjustizia, e diventa a "jungle", u più forte faci lege

hè cio chi si passa oghje in Corsica. senza pulizza, senza ghjustizia, gruppi d'omini ghjocanu à a guerra di u più forte.

i Corsi ci seranu per qualcosa, ma ancu u Statu chi un fà nunda

cio chi si passa oghje in Corsica hè una VARGUGNA

ma ùn hè micca una raghjo per chi un ministru di a Ripublica, parchi un hà NISUN RISULTATU è nunda à dì ,ci face portà a responsabiltà di tutta quessa a viulenza

QUESSA NO !!!

u STatu dino hè piu che responsabule d'avè lasciatu nasce è sbuccià una MAFFIA, e avà nun ci la face più à speghje lu focu
 minister amer
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Bravu Indria.

Mettitevi in capu chi u STATU è A PULIZZA sanu TUTTU CIO CHI SI PASSA in u "milieu" è face aposta d''ùn spazzà micca !!!!

chi voli fà o Cugi ? pienghje è fà "l'autoflagellation" dicendu chi simu i conni, brutti, una razzaccia imbastirdita ?

Aio che no avemu i difetti a sapemu, ch'ellu ci piace u soldu faciule, a passione di i voyous, che no simu acculturati ? quessa a sapemu

ma ùn avemu micca u drittu di lanciassi insultà cusi da un ministru !!!!
 Francescu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
"i Corsi ci seranu per qualcosa, ma ancu u Statu chi un fà nunda"
O PG, socu d'accunsentu.
 anticariu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Ho frencese u ti si mai postu sta quistione perché i francesi un si sentenu micca corsi?? O piuttostu un'hé anu micca bisognu??
U si sa piu, cultura corsa ma micca populu corsu??? ce sont les corses non les français tuttu hé dettu ,anc'ellu pilgia un mendu ,quellu di l'omerta senza accorghjesine.
Eiu un mi sentu micca francese perché so corsu hé cusi ,so statu sempre appressu a é pegure dapoi zittelu ava u so piu pastore ,à a scola quandu un maestru mi parlava dia storia di a francia ,mi dumandava in me stessu perché ci parla di qualcosa cun'hé micca ind'é noi ? Era sempre fora ind'é a natura parechji affari u mi venianu in capu ,e pensu chi d'altri corsi so cusi ??
Un'aghu nunda contra i francesi ,u mi so mai postu a quistione di sapé so era francese o corsu ,mamone ,zia ,ziu ,babbu, mama parlavanu corsu eranu ghjente chi travagliavanu ,,chi eranu di spiriritu ,è chi u si lagnavanu micca,allora micca tutti i corsi si lagnanu .E ci era di qué lagnassi .


E l'assassini ,i ladri ,ci so in ognu paese di un mondu ,di siguru ind'é noi ci si so è cumé tu dici campanu vicinu ??
E pé para li un'hé micca in endentu ind'é i gendarmi chi so di listessa sterpa ,vous avez des preuves??
 Agente di a DCRI
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Pensà chi u Statu ùn sà micca chi fà cosa hè una stupidità.
Cù a DCRI, a DGSE, ecc., u Statu sà tuttu.
Qual'hè u prublemu ? Un hanu micca 20€ pè cumprà u libru di Follorou ? Un hanu micca internet pè cunsultà u situ di U Levante ?
Facenu NULLA, APPOSTA.
 Francescu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
O Indria, aghju lettu parechje libri indù si dicia chi la Shoah hè venuta di u cultura christiana, o di a cultura romantica tedescha. C'hè ancu Max Weber chi a scrittu nantu a u ligame tra u "protestantisme" e u capitalismu, a sà...
Un pensu micca ch´eddi anu ragione, ma un hè micca una specia di dumande pruhibita. Hè veru chi certi pudenu esse criticati, e micca l'altri. E, sicuru chi Valls profiteghja di i sintimi francese ustili a i Corsi per fa passà i so fallimenti in Corsica.
 anticariu
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
Quandu un ministru Valls dice i corsi u c'aiutanu micca palesa una vulinta d'un vulé fa nunda ,per u mettesi in periculu ,è dopu cerca scuse ",la culture corse est violente"
Dopu l'omerta , allora chi quelli chi so a u guvernu u s'anu nunda ,piglianu a ghente per conni.
Ma ci si hé qualcosa a fa ind'é noi ,tuttu si passa pé l'allizioni di e merie è cantunale è parechji urganisimi ,allora un'andemu piu a vuta quessa tocca a noi ,micca a u statu francese.
 minister amer
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
ùn so micca d'accordu Cugi
pensu chi nanta A Piazzetta ci so forse i lettori chi so u piu cuscenti di u statu di miseria suciale, economica e intellettuale induve semu

peghju che l'altri ? un pensu micca basta à viaghjà appena in u mediterraniu. simu cunfruntati à i stessi prublemi

u custattu he fattu dapoi una stonda da a Piazzetta. avà a dumanda hè : chi femu? lascemu tutu in pianu ? o circhemu à fà qualcosa di stu paese ?
 minister amer
Luni u 6 di Maghju 2013

[Ignorer]
ma eiu un vogliu sente u discorsu abituale "simu tutti lecchi ùn ci he piu nunda a fà"

U vostru nome :


U vostru email :
 (micca publicatu)


Missaghju
Signale embed   Annulà ò
A vostra video sarà affissata sottu à lu vostru post.