Ponte Novu, iè ma quantu morti ?

 sardu
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
ponte novu...a gazzetta toscana dice...6000-7000morti francesi morti... paoli ava vintu!ALLORA perché site francesi?! A piazzetta un hé chi ci fu un accordu tra genuvesi e francesi?... Eu so solu chi a francia fece pagare a genova 2milioni fiorini!!
 sardu
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
genuva un ci li aveva... Voila, corsica vs francia! Chi brutta storia:(
 Cagliari
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
Storia tanto triste questa ...Corsi molto coraggiosi, vi auguro un giorno una bella nazione tutta vostra. E migliori rapporti con l'Italia, specie con la sorella Sardegna
 disfattu di ponte novu...
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
u tempu hè passatu....ci hè prescrizione no ? Avà i francesi so i nostri amichi e pe certi forse ancu i nostri fratelli"....u tempu sguassa tuttu un ci si po fà nulla contr'à quessa...
 the new bridge
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
e allora s'ellu ci he prescrizzione?
ùn ci scurdemu di a nostra storia, e di quelli chi anu cummemuratu a battaglia di Ponte Novu durante tutti st'anni dopu guerra induve a memoria corsa si sguassava e induve ci he vulsutu à resiste
eramu minuritari, e s'e no ne simu qui oghje hè dinù grazia à st'antichi chi anu mantenutu sta memoria
avà tocca à noi di mantenela
 FGH
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
I francisacci ùn seranu mai i nostri amichi

FRANCESI GO HOME
 Andarelli
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
Avia dettu Michel Rocard, anzianu Primu ministru Francese, in "Corse : jacobin, ne tuez pas la paix ! ", "Lorsque Louis XV acheta les droits de suzeraineté sur la Corse à la république de Gènes, il fallu une guerre pour prendre possession de notre no
 Santu di Corsica
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
Bravu d'avè trovu sta frasa o Andarelli. Manca a fine ;

lorsque Louis XV acheta les droits de suzeraineté sur la Corse à la République de Gênes, il fallut une guerre pour prendre possession de notre nouveau domaine. La France y perdit plus d'hommes que pendant la guerre d'Algérie.
 u ziu
Ghjovi l'8 di Maghju 2014

[Ignorer]
Ci vole à felicità i nostri giovani per sta cummemurazione

http://corse.france3.fr/2014/05/08/commemoration-en-corse-de-la-bataille-de-ponte-novu-473471.html

bravi !
 acquaviva
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
REPUBLICA FRANCESA GO HOME .UN SIMU RAZZISTI DUNQUE UN LI MANDEREMU MICA FORA A CALCI IN CULU MA MINURATURI IN CORSICA UN'ERA U NOSTRU SOGNU.PER FIRMA ST'IMMIGRAZIONE FRANCESE BISOGNA A FA DIVENTA A CORSICA SEMPRE MENU FRANCESE E SEMPRE PIU CORSA E TALIANA CU U MASSIMU DI LIAMU ECONOMICHI ,CULTURALI E UMANI CU A TERRA FERMA CUME A I TEMPI DI PAOLI.UN SIMU NOI ABANSTANZA NUMEROSI E PUTENTI PER SMANTELLA A FRANCIA MA SE L'AUROPA FEDERALE DI I POPULI AVENNE N'HE SARA FINITU DI L'UNA E INDIVISIBILE CUME A CHJAMAVA A MUVRA.ONORE A I MUVRISTI E A SANTU CASANOVA SO ELLI CH'ANNU MANTENUTU A FIAMMA E A CROCE DI U RICORDU SO ELLI CHI L'HANNU FINANZIATA E ERETTA IN CORSICA.A QUANDI UN UMAGGIU A QUELLI INVECE DI I NICOLI E ALTRI CUMMUNISTI DI U PCF PEGHJI CULLABORATORE DI A FRANCIA.
 bastiacciu stortu
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
O Acquaviva , proponi un cambiamentu di patroni ....e Taliani ???... mancherèbè altru...!!!...Ci so semprè in Corsica chi s'arricordanu di a caserma Marbuffo .... cumè li dicianu tandu ...!!!
 bastiacciu stortu
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
Per quelli c'un a sanu caserma Marbuffo era l'anzianu " lycée Marboeuf "in Bastia , e quartiere generale di camisgie nère é di l'Ovra ....
 simu freschi
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
o bastiacciu stortu parli ancu tù cum'è Riolacci ? basterà cusì nò ?
 bastiacciu stortu
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
O amicu freschu , eio un parlu micca cume Riolacci , c'unu possu vèdè , ma a storia e quessa , e corsu so quantè l'altri , so natu in Bastia a u merca in 44 , é di Marbuffo crèdimi puru n'aghju intèsu parla tutta a mo ghjiuventu .....
 disfattu di ponte novu...
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
@ New Bridge, mantenimu a "memoria" e un ghjornu ghjvanni corsi anderanu à tirà nant'à a francesi ( flicchi o militari) o ancu puru nant'à i stitutori a altri funziularii scalati.e finisceranu a so vita in prigiunie....e tandu ??
 O CORSU RIFLETTI
Venari u 9 di Maghju 2014

[Ignorer]
À « Disfattu di Ponte Novu »,
Simu stati disfatti ma a cummemurazione ghjè per piglià cuscenza di a nostra Nazione, di u nostru Populu. A pudemu dì à a Francia, à l’Europa, à u mondu sanu.
Si pò avè l’Autunumia è campà in fratellenza cun l’altri Francesi. Ùn ci hè bisognu di tirà nant’à elli, chì simu oghje tutti mischiati è ci vole à esse aperti. Basta chì a Francia ricunnosca a nostra specificità.
 Cagliari
Dumenica l'11 di Maghju 2014

[Ignorer]
L'italia non è piu quella dei fascisti per fortuna. Non ricordate solo le cose brutte di noi...
 sardu
Dumenica l'11 di Maghju 2014

[Ignorer]
ié, ma hé u paese di mafia é corruzzione...quantunque so FIERISSIMU d esse talianu!! Un pensá male cagliari... Saludos da Quartu.
 acquaviva
Dumenica l'11 di Maghju 2014

[Ignorer]
bastiacciu si stortu o che?ADUVE AGHJU PARLATU DI DIVENTA PULITICAMENTE TALIANU AGHJU SOLU DETTU CHI A CORSICA HE CULTURALMENTE TALIANA BASTA A PARLA CORSU E DA U SO CUGNUME NE U MONDU SANU PER ESSE CHJAMATU TALIANU E UN CI POI NUNDA.I CORSI UN SO MICA NATI ANTI/TALIANI MA SO DIVENTATI CUSI DOPU A 2 SECULI DI ODIU E DI PRUPAGANDA PRO/FRANCESA. ERANU ANCU ANTI/CORSU :UN L'HAI MAI INTESI I CORSI IMPIZUTITI CHI UN SAPIANU MANCU DI U SO CUGNOMI E QUELLU DI U SO PAESE SENZA PRUNUNZIALU SFRANCISENDULI.AVEMU VISSUTU NE U STESSU PAESE?L'HAI INTESI QUELLI DI CORSE FRANCAISE E DI U PCF? SO ELLI CHI SO OSSESSIONATI DA L'ITALIA :MENTRE QUELLI STUPAVANU NANTI A CORSICA SO I MUVRISTI CHI HANNU MANTENUTU A FIAMMA MAI RINEGHENDU I LIAMI CU L'ITALIA.A L'EPICA CI VULIA U CURAGIU PER MICA SEGUITA A MANSA DI PECURE CHI S'ERA VENDUTA A A FRANCIA E RESISTE A UNA CORSICA DIVENTATA SRERICAMENTE PRO/FRANCESA.SIMU TUTTI STATI VITTIME DI STA MANIPULAZIONE EIU U PRIMU:PER PIACE U FATTU CHI L'ITALIA ABBIA OCCUPATU A CORSICA PER 9 MESI UN GIUSTIFICA IN NISSUNA MANERA U RINEGAMENTU DI A SO VICINANZA CU L'ITALIA E I TALIANI.I FRANCESI HANNU TUMBATU 100 VOLTE PIU CORSI E DI QUESTU UN NE PARLI?
 O CORSU RIFLETTI
Dumenica l'11 di Maghju 2014

[Ignorer]
À Acquaviva.
Chì vole dì « culturalmente taliana »? S’ell’hè una lingua vicina, sì, ma l’istessa lingua, nò. A prununzia hè sfarente spessu. Attenti, u vocabulariu pò cunduce certe volte à cunfusione. Per esempiu, u cugnome vole dì « le surnom » in corsu è micca « le prénom ».
Avà pò, per ùn avè nisun razzismu o odiu versu i Taliani simu d’accunsentu, eppoi per avè rilazione culturale è ecunomiche dinù. Ma u corsu oghje hè diventatu una vera lingua elaburata è cù una mansa di scrittori chì dapoi a fine di u dicenovesimu seculu, l’anu rialzatu. Ed hè sempre parlata di manera sputica.

U vostru nome :


U vostru email :
 (micca publicatu)


Missaghju
Signale embed   Annulà ò
A vostra video sarà affissata sottu à lu vostru post.