Le Pen : "la Corse appartient aux Français"

 AFF
Luni u 12 di Maghju 2014

[Ignorer]
Sa fille est encore pire

A FRANCIA FORA
 FESSE BOUC
Luni u 12 di Maghju 2014

[Ignorer]
Più di 950 "j'aime" pè st'articulu !
Champion du monde u guerciu !
 stella capicursina
Luni u 12 di Maghju 2014

[Ignorer]
è a francia à l'arabi
 stella capicursina
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
Berlusconi corsu vi pare megliu!!!???
ùn vi scurdate di a vostra storia
nè francesi, nè taliani: corsi è basta!
 FESSE BOUC
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
"e radiche" "u ligame" nisunu ha dettu "simu taliani". Nimu.
 sardu
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
ahahahahahahah berlusconi! un hè vostru problema!
 acquaviva
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
STI CORSI FRANCESI UN VOLENU CAPISCE O PIUTTOSTU FACENU NICE DI UN CAPISCE (ma e ancu valevule per stella capicursina e d'altri chi si dichjaranu solu corsi)1/L' identita un'he affare di documenti dunque per falla finita un vogliu mica diventa puliticamente o giuridicamente talianu ma so culturalmente talianu postu chi a mio lingua face parte di u gruppu linguisticu italo/rumanu(e mica ibero rumanu ne gallorumanu ne balcanorumanu-le roumain- ne sardu etc)
che a mio casata e taliana e e mio struture sociologiche famiglia paese rolu di a religione so vicine a quelle di l'italia.2/ANCH'EIU AGHJU CRIDUTU PER MERAVIGLIA CUME SI DICE INDE ME A TUTTE STE BUGIE DI UNA CORSICA FRANCESE ADUVE I CORSI ODIAVANU NATURALMENTE-sic-L'ITALIA E I TALIANI NENZU D'AVEDEMI CHE STA SCIMITA ERA STATA CUSTRUITA METUDICAMENTE DA A REPUBLICA FRANCESE A SO SCOLA A SO AMMINISTRAZIONE A SO ARMATA :l'OBIETTIVU ERA CHIARU CI VULIA SEPARA A CORSICA DI E SO RADICHI DI TUTTI I LIAMI UMANI E CULTURALI MILLENARI CU A TERRA FERMA.PER A FRANCIA UNA VOLTA COMPIUTA STA SEPARAZIONE SAREBBE STATU FACILE DI OCCUPASI DI U CORSU E HE CIO CHE ACCADUTU MI PARE?3/NE A CUSTRUZIONE DI UN PAESE CUME A FRANCIA EREDI DI ROMA CUN U CUMPLESSU D'INFERIORITA RISPETTU A U CULUNIZZATORE RUMANU L'IDENTITA UN HE CULTURALE MA PULITICA E MICA SOLU POSTU CHI HA U SCOPU DI DISTRUGGE L'APPARTENENZE CULTURALE E ETNICHE:OGNI RIFERENZA A STI LIAMI HE PER I FRANCESI RAZZISTA(RICURDASSI DI U SHOW DI MELENCHON PER A PRESIDENZIALE FRANCESE IN AIACCIU)SPERU ESSE STATU ABASTANZA CHIARU PURU INDIPENDENTI FIRMEREMU CULTURALMENTE TALIANU E UN CE BISOGNU DI NISSUNA GHJUSTIFICAZIONE.QUELLI CHI UN HANNU CAPITU ST'OPERA STORICA DI A FRANCIA IN CORSICA UN VOLENU INTENDE CHE U CORSU HE STATU UN CULUNIZZATU CUME L'ALTRI NE MEGLIU NE PEGHJU MA MANIPULATU E INGANNATU SI.ERA SOLU U MIO PARE MA ALMENU V'AGHJU DATU QUALCH'ARGUMENTU E SO PRONTU A LEGHJE I VOSTRI.
 sardu
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
acquaviva,scusa si m'intrometu,forse in corsica h è rimastu u "trauma" di l' italia fascista,forse ancu pè quessu chi i liami si sò interroti pè sempre... chi ni pensi?
 Calvoise
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
Sò di radiche e legami linguistiche (soprattuttu), culturali, umani chì parlava eiu.
Micca di pulitica. Lascià un maestru per un altru ùn hè micca a suluzione.
 sardu
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
ié, ma a"distruzione"culturali e linguistici so ancu partiti da a pulitica, ancu si a corsica un fece parte veramente di l italia,fu invasa da quel delinquente di MUSSOLINI e da lí ADIEU ITALIE! Sia culturali, linguistici,sociali e sopratutu politici
 Calvoise
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
O Sardu, i ligami fubbenu interrotti ben prima di Mussolini. A francia impuneva a so cultura (di m*rda) e minava quelli chì parlavanu a lingua corsa quandu u babbone di Mussolini ùn era ancu natu. Anu presu stu pretestu (cumu d'altri) ma infatti i fascisti per a Corsica sò sempre stati elli, i francesi.

(Cumu si dice : imponeva ? imponia ? Sì qualchissia mi pò aiutà u ringraziu.)
 plus rien ne bétonne
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
Acquaviva da qui a 2000 anni s'é e cose cuntinueghjanu cusi cosa seremu. Basta !! basta!! simu corsi ,eramu I korsi..
 sardu
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
tu ai rasgió calvoise, he veru, a francia avá fattu u so ghjocu! infatti u fascismu hé statu "a goccia chi avá fattu trabocá u vasu"...se si dice cusí in corsu... Saluti e ti ringraziu pé a tua spiegazione
 acquaviva
Marti u 13 di Maghju 2014

[Ignorer]
CALVOISE HA CAPITU :L'IDENTITA UN HE AFFARI DI DOCUMENTI E HA SPIEGATU BE A U NOSTRU FRATELLU SARDU CHI MUSSOLINI HE SOLU STATU UNA SCUSA E CHE TUTTA ST'OSTILITA HE STATA SUMINATA BELLU NENZU DA A SO SCOLA (A FRANCIA QUANDU SBARCA IN CORSICA HE A PRIMA PUTENZA MUNDIALE PIU O MENU I STATI UNITI DI L'EPICA E U PRIMU STATU CHI HA DA CREA UNA SCOLA IMPOSTA A TUTTI E STA STRUTTURA SARA USATA CUME MEZZU D'INDUTRINAMENTU UN CI NE SCURDEMU)U FILOSOFU TEDESCU HEGEL DICIA CHI A RIVOLUZIONE FRANCESA HE STATA UN URAGANU :HE ST'URAGANU CHI CI HA SUFFIATU CUME POLVERE.DOPU A QUESTU HE ANCU UN MIRACULU CH'OGHJE FERMINU SEMPRE GHJENTE CUME NOI PER DILLI CHE NOI SIMU CORSI E CULTURALMENTE TALIANI CUME PARTE DI STA FAMIGLIA ALDILA DI U PULITICU E DI A CARTA D'IDENTITA.per plus rien ne betonne CORSU E TALIANU VANNU DI PARI PASSI FRANCIA E CORSICA U PRIMU TOMBA L'ALTRU QUESTA HE A DIFFERENZA.AMICIZIA E FRATELLANZA CUME DICIANU QUELLI DI A MUVRA ANCU PER QUELLI CH'un volenu capisce chi sta scizofrenia culturale (scissione di a persunalita in dui pezzi ) he l'opera di a francia e di e so manipulazione.DA UNU CHI N'HE STATU UNA VITTIMA NENZU DI TRUVA L'ESCITA DI A TRAPPULA.
 Ghjuvan''''Paulu
Màrcuri u 14 di Maghju 2014

[Ignorer]
O ghjente, sàppiate chi mussolini fece più male à ai Taliani che à i Corsi o a i Francesi o chi ne so eo !
Mussolini ùn hè che una scusa truvata da i Francesi per alluntanacci da l'Italia !
Certu ùn simu micca taliani, cum'è l'Alsassiani ùn so tedeschi e i fiamminghi ùn so olandesi... ma una parentìa c'hè ! 'ssa parentìa cultivèmula e ritruveremu i nostri antichi chi frequentàvanu l'università di Pisa e di Roma !
 acquaviva
Ghjovi u 15 di Maghju 2014

[Ignorer]
GHJUVAN PAULU HA CAPITU E A DICE A MODU SOIU: CULTURALMENTE UN SI PONU SEPARA E DUIE APPARTENENZE E PER L'AVVENE RITRUVEMU U NOSTRU CUNTINENTE A TERRA FERMA CUME A CHJAMAVANU I NOSTRI ANTICHI.
 Cagliari
Ghjovi u 15 di Maghju 2014

[Ignorer]
Mai sarete italiani, sempre pero fratelli .
Ogni volta che venite in Italia, vi sentite sempre a casa...sono sicuro.
x Acquaviva...Non solo la francia ha fatto questo gioco di allontanamento, l'italia (a parte le malefatte di mussolini) oggi non ne parla piu di voi e chiude anche consolato Bastia....è un caso? o c'e' progetto/accordo politico con la Francia..?
 sardu
Ghjovi u 15 di Maghju 2014

[Ignorer]
bè, sicuramente u sicundu casu... o un saprai micca chi noi taliani simu schiavi o custretti a ubidire e ridiculizzarci a altri paesi?! u statu forte cù noi cittadini è debule cù altri paesi!!
 Fratellu
Dumenica u 18 di Maghju 2014

[Ignorer]
I nostri anciani so morti per a Francia, di sicuru chì semu francesci, Le Pen hà raggiò !!!
 acquaviva
Dumenica u 18 di Maghju 2014

[Ignorer]
ANZIANI MICA ANCIANI A CORSICA FRANCESA UNA STORIA DI MORTI E DI SOLDI DAVERU POCA ROBA O FRATELLU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

U vostru nome :


U vostru email :
 (micca publicatu)


Missaghju
Signale embed   Annulà ò
A vostra video sarà affissata sottu à lu vostru post.